Nové vedenie verejnoprávnych médií v Maďarsku
V sobotu 27. júna 2026 sa oficiálne skončilo funkčné obdobie vedúcich pracovníkov maďarských verejnoprávnych médií. Zmena prišla v dôsledku schválenia novely zákona o médiách, ktorá bola publikovaná v Úradnom vestníku dňa 23. júna. Novela sa primárne dotýka predsedu Mediálnej rady Andrasa Koltaya, riaditeľky Duna Media Services Anity Altorjaiovej a generálneho riaditeľa Fondu podpory mediálnych služieb a správy majetku (MTVA) Daniela Pappa.
V súlade s touto novelou je stály parlamentný výbor pre mediálne záležitosti poverený ministerskou komisárkou Judit Groszovou, ktorá bude dočasne dohliadať na riadenie verejnoprávnych médií, kým budú dohodnutí ich noví nástupcovia.
Podľa ministra pre sociálne vzťahy a kultúru Zoltána Tarra cieľom reformy je zabezpečiť slobodné a nezávislé médiá, ktoré budú slúžiť verejnému záujmu a poskytovať presné informácie bez priameho vplyvu aktuálnej vlády. Premiér Péter Magyar na sociálnych sieťach vyjadril, že nová legislatíva prinesie zásadnú zmenu v fungovaní a dohľade nad médiami verejnej služby, a tým aj zvýšenie ich slobody.
Reforma zahŕňa reorganizáciu štruktúry verejnoprávnych médií vytvorením Maďarskej rozhlasovej a televíznej neziskovej spoločnosti a nezávislej tlačovej agentúry MTI.
V uvedených kontextoch vyvstáva otázka, ako sa zmeny prejavia v jeho praktickej realizácii a stanú sa naozaj nezávislými inštitúciami, ktoré budú odolávať tlaku moci, či budú slúžiť skôr politickým záujmom.

